Altın Arama Ruhsatı Nasıl Alınır? (Correct answer)

Cevap: Arama ruhsatı/sertifika talep harcı vergi dairelerine, ya da Genel Müdürlüğümüzde bulunan banka şubesine yatırılır. Banka dekontu ve daha önceden doldurulmuş bulunan üç adet müracaat formu ile Genel Müdürlüğümüz İlk Müracaat Şubesi bünyesinde bulunan ilk müracaat birimine müracaat edilir.

Türkiye’de altın aramak yasak mı?

İzinsiz olarak define araştıranlar üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türkiye genelinde define aramak için izin almak mümkün müdür? Türkiye genelinde define arama izni verilemez.

Tarihi eser kazı izni nasıl alınır?

DEFİNE ARAMA İZNİ NASIL VE NEREDEN ALINIR? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan değişikliğe göre, define aramak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, define arayacakları yerin bağlı olduğu mülki amirine bir dilekçe ile müracaat edecek.

Altın aramak için nereden izin alınır?

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 50. Maddesi ve buna bağlı olarak çıkarılan Define Arama Yönetmeliği çerçevesinde define aranmasına izin verilmektedir. Define aramak isteyenler, define arayacakları yerin bağlı olduğu müze müdürlüğüne bir dilekçe ile müracaat ederler.

Izinsiz kazı yapmanın cezası nedir?

Tarihi eser bulmak amacıyla izinsiz kazı veya sondaj yapan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. İzinsiz olarak define araştıranlar üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

You might be interested:  350 Gr Altın Ne Kadar Eder? (Correct answer)

Altın aramak suç mu?

İzinsiz bir şekilde altın ve define aramanın suç olduğunu bilmelisiniz. İzinsiz şekilde define araştırması yapan kişiler 3 aydan 2 yıla kadar uzanan hapis cezasına uğrayacakları kanun kapsamında belirtilmektedir. Yani izin alabilmeniz durumunda altın ve define arama işleminin yasal olduğu söylenebilir.

Altın arama dedektörü taşımak suç mu?

Hayır dedektör yasak değildir temelde dedektör kullanmak yasak değildir.

Tesadüfen define bulan ne yapmalı?

Yönetmelikte yer alan 18 Maddeye göre; Bulunan definenin Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa % 50’si define arayıcısına; özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde 40′ ı define arayıcısına, yüzde 10′ u ise mülk sahibine verilir.

Altın arama ruhsatı kaç TL?

Cevap: Müracaat harcı olarak 1466,40 TL. yatırılması gerekir.

Turkiyede define en cok nerede?

Meclis Araştırma Komisyonuna sunulan emniyet raporunda tarihi eser kaçakçılarının en çok Akdeniz ve Ege Bölgelerinde izinsiz kazı yaptıkları ortaya çıktı. Buna göre yüzde 7 ile Antalya başta olmak üzere sırasıyla İzmir, Konya, Muğla, Afyonkarahisar, Manisa, Mersin, Çanakkale, Rize ve Aydın kaçak kazılarda başı çekti.

Dedektör ile arama yapmak suç mu?

Dedektör kullanmak yasak değildir, dedektör arabanızda taşıyabilir, uçakla seyahat edebilir, evinizde bulundurabilir, tren ile yolculuk yapabilirsiniz. Adınıza düzenlenmiş belgeleriniz yanınızda olmak suretiyle.

Sahilde altın aramak yasak mı?

İzinsiz bir şekilde altın ve define aramanın suç olduğunu bilmelisiniz. Bu durumda asıl dikkat edilmesi gereken detay, izinsiz bir şekilde dedektörsüz ya da dedektörle altın aramak kesinlikle suçtur. Yani izin alabilmeniz durumunda altın ve define arama işleminin yasal olduğu söylenebilir.

Define yeri nasıl bulunur?

Bu yerler; Tümülüs mezarları, kaya mezarları, antik şehir yerleri, kapalı mağaralar, savaş yaşanmış bölgeler, tüccarların çok yaşadığı medeniyetlerin olduğu bölgeler, hükümdarın yaşadığı yerler, lahitler ve ibadet edilen yerler gibi mekânlardır.

You might be interested:  Altın Hangi Ayda Alınır?(Soru)

Define dinen caiz midir?

Günümüzde define arama işlemleri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile diğer ilgili mevzuata göre yürütülmektedir. Bu mevzuata aykırı şekilde define aramak kamusal ve bireysel haklara tecavüz anlamına geldiğinden caiz değildir.” denildi.

Define bulunduğunda devlet ne kadar veriyor?

Bulunan definenin Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa yüzde ellisi define arayıcısına; özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde kırkı define arayıcısına, yüzde onu ise mülk sahibine verilir.

Define derinliği ne kadar?

Su altında define araması yapılmayacak Değişikliğe göre, define aranacak yer 50 metrekareyi ve 10 metre derinliği geçmeyecek.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *