Altın Çilek Fidesi Nasıl Yetiştirilir?(Soru)

Tohum atılacak torf sıcaklığı 20 derece ve nispi nem 65-70 arası olması gerekir. Tohumlar en fazla 0.5-1 cm arası derinliğe atılmalıdır. Yüzlek ve derin atımdan kaçınılmalıdır. Uygun koşullarda tohumlar 7–10 gün sonra çimlenirler ve yaklaşık 35- 40 gün sonra dikim büyüklüğüne ulaşırlar.

Altın çilek kaç günde meyve verir?

Çilekte çiçekler salkım şeklindedir.Buna değişmiş gövdede denilebilir. Çilekte iyi tozlanma gereklidir.İyi tozlanmış meyvelerde şekil bozukluğu olur.Tozlanmadan sonra meyve genelde 30-35 günde olgunlaşır. Çilekte kısa günde çiçek gözleri, uzun günde kol gelişimi olur.Bu sebeple çilekte verim ile gün uzunluğu ijgilidir.

Altın Çilek ne zaman olur?

Geçtiğimiz seneler içinde Türkiye’de de yetiştirme imkanı elde edilen altın çilek; Mersin’de yetiştirilmektedir. Ağustos ayından itibaren hasat için beklenir. Ekim ayı geldiğinde olgunlaşan altın çilekler toplanır.

Altın çilek saksıda yetişir mi?

Açık alan bahçe ve tarla yetiştiriciliğinden farklı olarak saksıda yetiştirmeye uygun geliştirilmiş, özel, bodur Altın Çilek tohumlarıdır. Meyveleri oldukça değerli olan Altın Çilek kolaylıkla tohumdan yetiştirilebilen çok yıllık bir bitkidir. Anavatanı Güney Amerika’da 300-2.500 metre rakımda yetişir.

Altın çilek soğuğa dayanıklı mı?

Kış soğuklarına dayanıklılığı kültivarlarına göre -1C derece ile -9C derece arasında değişir. Kışın donup ölmezse yapraklıdır ve gelişmeye devam eder. İyi bir verim en fazla 3 yıl boyunca mümkündür.

You might be interested:  Beyaz Altın Yüzük Nasıl Parlatılır?

Altin çilek Türkiye’de nerede yetisir?

Anavatanı Güney Amerika olan ve ticari ismi İngilizce “golden berry” sözcüğünden çevrilen Altın çilek, Türkiye ‘de Akdeniz ve Ege Bölgelerinin sahil kesimlerinde seralarda üretilmektedir.

Altın çilek hangi toprağı sever?

Altın çilek, ortası kahverengi olan sarı çiçeklere sahip bir bitkidir. Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtrak rengini almaktadır. Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir.

Altın çileğin kilosu kaç para?

100 gramlık özel paketlerde 15 TL’ye satışa sunulan altın çileğin kilogram fiyatı ise 150 TL’yi buluyor. 100 gramlık bir pakette 13-14 adet altın çilek bulunuyor. Şubat ayı sonunda hasadına başlanan altın çileğin hasat süreci haziran ayı sonuna kadar devam ediyor.

Altın çilek fidesi ne zaman ekilir?

Genellikle ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında ekilmesi tavsiye edilmektedir.

Altın çilek meyvesinin faydaları nelerdir?

Altın Çileğin Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir.
  • Kilo vermeye yardımcı özelliğiyle bilinir.
  • Diyabet (şeker) hastalarına faydalı olduğu gözlemlenmiştir.
  • Antioksidan açısından zengindir.
  • Kalp, verem, idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olarak önerilir.

Altın çilek kaç günde çimlenir?

Tohum atılacak torf sıcaklığı 20 derece ve nispi nem 65-70 arası olması gerekir. Tohumlar en fazla 0.5-1 cm arası derinliğe atılmalıdır. Yüzlek ve derin atımdan kaçınılmalıdır. Uygun koşullarda tohumlar 7–10 gün sonra çimlenirler ve yaklaşık 35- 40 gün sonra dikim büyüklüğüne ulaşırlar.

Altın çilek günde ne kadar tüketilmeli?

Altın çileğe de düşük kalorisi, içerdiği besin öğeleri (vitaminler/mineraller) ve antioksidanlar nedeniyle 4-5 adedi geçmeyecek şekilde meyve porsiyonlarınız dahilinde yer verebilirsiniz.

Altın çilek suyu sever mi?

Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir. Altın çilek, büyüme aşamasında suya normalden fazla gereksinim duyar. Bitki olarak çok kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir.

You might be interested:  Gram Altın Ne Kadar 2017 Son Dakika?(Çözünme)

Altın Berry Nedir?

İnka eriği olarak da bilinen altın çilek, dünya üzerinde en çok Güney Amerika, Afrika, Hindistan ve Endonezya’da yetiştirilen özel bir bitki. “Golden berry ” olarak da anılan bu bitkinin giderek popüler hale gelmesinin sebebiyse tabii ki muazzam lezzetteki meyveleri!

Yer kirazı nasıl yetiştirilir?

ÜRETİMİ VE YETİŞTİRİLMESİ Yer kirazı tohumundan üretilebilir. Yetiştirilmesi kolay ve zahmetsizdir. Hasat örtü altında yıla yayılı olarak dışarda ise Ağustos-Eylül-Ekim aylarında yapılmaktadır. Bitki uygun koşullarda çok yayılmacı olduğundan dolayı kimi bölgelerde zararlı ot olarakta görülmektedir.

Zayıflamak için altın çilek nasıl kullanılır?

Kilo verdirici desteği olan altın çilek, kür şeklinde tüketildiği zaman bağırsakları temizliyor ve idrar söktürüyor. Sağlıklı bir detoks karışımı olarak tüketilebilecek olan altın çilek kapsül ya da meyve olarak diyette kullanılabiliyor. Zayıflama konusunda en yardımcı ideal Tropik meyvelerdendir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *