Altın Çilek Nasıl Ekilir?

Altın çilek kaç günde meyve verir?

Çilekte çiçekler salkım şeklindedir.Buna değişmiş gövdede denilebilir. Çilekte iyi tozlanma gereklidir.İyi tozlanmış meyvelerde şekil bozukluğu olur.Tozlanmadan sonra meyve genelde 30-35 günde olgunlaşır. Çilekte kısa günde çiçek gözleri, uzun günde kol gelişimi olur.Bu sebeple çilekte verim ile gün uzunluğu ijgilidir.

Altın çilek suyu sever mi?

Altın çilek oldukça iyi güneş alan, kuvvetli rüzgârlardan az korunmuş yerleri sever. Domates tarımına uygun her yerde yetişir.

Altın çilek türkiyede nerede yetişir?

Anavatanı Güney Amerika olan ve ticari ismi İngilizce “golden berry” sözcüğünden çevrilen Altın çilek, Türkiye’de Akdeniz ve Ege Bölgelerinin sahil kesimlerinde seralarda üretilmektedir.

Altin Cilek tohumu ne zaman ekilir?

Altın çilek farklı toprak türlerinde de yetişebilmektedir. -Dış Mekan İçin Ekim Zamanı; Mayıs,Haziran,Temmuz,Ağustos. -Tohumun çimlenme süresi 21-20 gündür. -Tohumların çimlenmesi için uygun olan toprak sıcaklığı 20-22 derecedir.

Altın çilek ne zaman olur?

Geçtiğimiz seneler içinde Türkiye’de de yetiştirme imkanı elde edilen altın çilek; Mersin’de yetiştirilmektedir. Ağustos ayından itibaren hasat için beklenir. Ekim ayı geldiğinde olgunlaşan altın çilekler toplanır.

Altın çilek hangi toprağı sever?

Altın çilek, ortası kahverengi olan sarı çiçeklere sahip bir bitkidir. Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtrak rengini almaktadır. Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir.

You might be interested:  Rüyada Çeyrek Altın Almak Ne Demektir?(Mükemmel cevap)

Altın çilek kaç günde sulanır?

Sabahın erken saatlerinde yapraklar donuk renkte ise bitkinin sulanması gerekir. İlk meyveler görüldükten sonra sıcak havalarda hafif topraklarda her 2-3 günde bir, ağır toprakta 3-7 günde bir sulanmalı, az su sık aralık prensibi uygulanmalıdır.

Altın çilek günde ne kadar tüketilmeli?

Altın çileğe de düşük kalorisi, içerdiği besin öğeleri (vitaminler/mineraller) ve antioksidanlar nedeniyle 4-5 adedi geçmeyecek şekilde meyve porsiyonlarınız dahilinde yer verebilirsiniz.

Altın çileğin kilosu kaç para?

100 gramlık özel paketlerde 15 TL’ye satışa sunulan altın çileğin kilogram fiyatı ise 150 TL’yi buluyor. 100 gramlık bir pakette 13-14 adet altın çilek bulunuyor. Şubat ayı sonunda hasadına başlanan altın çileğin hasat süreci haziran ayı sonuna kadar devam ediyor.

Altın çilek Karadenizde yetişir mi?

Güney Amerika’da yetiştirilen ve halk arasında ‘süper meyve’ olarak adlandırılan ‘ altın çilek ‘in artık Karadeniz Bölgesi’nde de yetiştirildiğini belirten Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, bölgede üretimi artırmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Yer kirazı nerede yetişir?

Coğrafya ve üretim. Yer kirazı, başlıca Orta Amerika ve Güney Amerika’nın doğusunda doğal olarak yetişen küçük bir meyvedir. Türkiye de ise,KARGI’da, Uluborlu’da, Kastamonu İli Hanönü ilçesinde doğal olarak yetişmektedir.

Çilek ekimi hangi aylarda olur?

Genellikle ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında ekilmesi tavsiye edilmektedir. Pek çok bölgede yetiştirildiği bilinir. Türkiye’de de özellikle Muğla ve Antalya’da yetiştirildiği bilinir. Genelde seralarda yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Altın çileğin tohumu ne kadar?

Altın çilek tohumu – 7,90 TL.

Çilek ne zaman ve nasıl dikilir?

Çilek yetiştirmek istiyorsak dikim için en uygun aylar Temmuz – Ağustos olarak bilinir. Eğer kış aylarının ılık geçtiği bölgelerden birinde yaşıyorsak Ekim – Kasım aylarında da ekim yapılabilir. Soğuk bir bölgede yaşıyorsak Nisan ekim için en uygun zamandır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *