Altın Çilek Nasıl Yetiştirilir? (Correct answer)

Physalis (İnca Eriği, Altın Çilek, Yer Kirazı), PH’ı 5,5-7 olan, kumlu topraklardan hafif killi topraklara kadar değişik topraklarda yetişir. Seradaki, mevcut ürün artıkları temizlenmelidir. Toprak analizi yapılarak, bilinçli bir gübreleme programı hazırlanmalıdır.

Altın çilek bitkisinin ömrü ne kadar?

Meyveleri oldukça değerli olan Altın Çilek kolaylıkla tohumdan yetiştirilebilen çok yıllık bir bitkidir. Anavatanı Güney Amerika’da 300-2.500 metre rakımda yetişir. Kış döneminin uzun ve soğuk olduğu bölgelerde 1000 metre üzeri rakımda yetişmez.

Altın çilek bitkisi ne zaman ekilir?

Genellikle ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında ekilmesi tavsiye edilmektedir.

Altın çilek nerede yetişir?

Altın çilek (Physalis peruviana), bir güveyfeneri türünün İngilizce “golden berry” sözünden çevrilmiş ticari adıdır. İnka eriği olarak da bilinir. Altın çileğin anayurdu Güney Amerika’dır, yetiştiği bölgeler arasında Venezuela, Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Peru yer almaktadır.

Altın çilek ne kadar sürede meyve verir?

Altın çilek, oldukça verimli bir meyvedir ve bir kökten yıllık 2,5 ila 3 kilo arasında ürün verir. Bir dönümden ortalama 4 ton ürün elde edilebiliyor ancak bakımı iyi yapılırsa bu miktar 5 tona kadar çıkabilmektedir.

Altın çilek soğuğa dayanıklı mı?

Kış soğuklarına dayanıklılığı kültivarlarına göre -1C derece ile -9C derece arasında değişir. Kışın donup ölmezse yapraklıdır ve gelişmeye devam eder. İyi bir verim en fazla 3 yıl boyunca mümkündür.

You might be interested:  Sahte Çeyrek Altın Nasıl Anlaşılır?(Soru)

Altın çilek nasıl bir bitkidir?

Altın çilek, ortası kahverengi olan sarı çiçeklere sahip bir bitkidir. Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtrak rengini almaktadır. Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir.

Çilek üretimi nasıl yapılır?

Çilek yetiştirmek için fideler genellikle Mart-Eylül ayları arasında ekilir. Ancak fidelerin kökleri saksılıysa ve uygun koşullar sağlandığıysa dört mevsim ekim işlemi yapılabilir. Çilek fidesini ekmek için öncelikle saksıyı torflu toprakla doldurun. Fideleri köklerine zarar vermeden toprağa yerleştirin.

Yediveren çilek fidesi ne zaman dikilir?

Dikimler fidelikten sökülen yavru bitkilerle yapılır. Akdeniz Bölgesinde kış dikimi için en uygun zaman Ekim 15 – Kasım 15 arasıdır.

Çilek fidanı ne zaman dikilir?

İlkbahar dikimi ılıman iklime sahip bölgelerde şubat ayında, daha serin ve kışları soğuk geçen bölgelerde ise nisan ayında yapılır. Dikim yapıldıktan sonra yine bölgenin iklimine göre mayıs ve haziran aylarında bitkiler çiçek açarak ilk meyvelerini verir.

Altın çilek toprağı nasıl olmalı?

Physalis (İnca Eriği, Altın Çilek, Yer Kirazı), PH’ı 5,5-7 olan, kumlu topraklardan hafif killi topraklara kadar değişik topraklarda yetişir. Seradaki, mevcut ürün artıkları temizlenmelidir. Toprak analizi yapılarak, bilinçli bir gübreleme programı hazırlanmalıdır.

Altın çilek kilosu kaç TL?

100 gramlık özel paketlerde 15 TL ‘ye satışa sunulan altın çileğin kilogram fiyatı ise 150 TL ‘yi buluyor. 100 gramlık bir pakette 13-14 adet altın çilek bulunuyor. Şubat ayı sonunda hasadına başlanan altın çileğin hasat süreci haziran ayı sonuna kadar devam ediyor.

Yer kirazı nerede yetişir?

Coğrafya ve üretim. Yer kirazı, başlıca Orta Amerika ve Güney Amerika’nın doğusunda doğal olarak yetişen küçük bir meyvedir. Türkiye de ise,KARGI’da, Uluborlu’da, Kastamonu İli Hanönü ilçesinde doğal olarak yetişmektedir.

You might be interested:  Şeker Hamuruna Altın Rengi Nasıl Verilir?(Soru)

Altın çilek günde ne kadar tüketilmeli?

Altın çileğe de düşük kalorisi, içerdiği besin öğeleri (vitaminler/mineraller) ve antioksidanlar nedeniyle 4-5 adedi geçmeyecek şekilde meyve porsiyonlarınız dahilinde yer verebilirsiniz.

Altın çilek meyvesinin faydaları nelerdir?

Altın Çileğin Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir.
  • Kilo vermeye yardımcı özelliğiyle bilinir.
  • Diyabet (şeker) hastalarına faydalı olduğu gözlemlenmiştir.
  • Antioksidan açısından zengindir.
  • Kalp, verem, idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olarak önerilir.

Altın çilekten reçel olur mu?

Öncelikle altın çileklerimizi temizleyelim ben iki kilo altın çilek kullandım. Şerbeti kaynadı koyulaşıp köpük köpük olunca içine limon suyu ekledim bir beş dakika sonra ayırdığım altın çilekleri de şerbete ekleyip bir on dakika daha kaynatım ve reçelim hazır oldu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *