Altın Çilek Tohumu Nasıl Ekilir?(Çözünme)

Tohumlar nemli toprağa ekilmelidir. Bu yüzden, altın çilek tohumlarını ekmeden önce saksının içindeki toprağın gerçekten ıslak olduğundan emin ol. Sonra tohumları saksıya koyun ve üzerlerini çok ince bir toprak tabakasıyla örtün. Tohumların büyümeye başlaması için güneş ışığı alması gerekiyor.

Altın çilek tohumu kaç günde filizlenir?

Mini sera uygulaması yapabilirsiniz. 21°C de 21-30 günde filizlenirler. Fideler görününce mini seradan alın. 7 cm’ e ulaştıklarında daha geniş saksılara taşıdığınız filizleri, Mart sonu bahçeye ya da dış mekâna alabilirsiniz.

Altin Cilek tohumu ne zaman ekilir?

Altın çilek farklı toprak türlerinde de yetişebilmektedir. -Dış Mekan İçin Ekim Zamanı; Mayıs,Haziran,Temmuz,Ağustos. -Tohumun çimlenme süresi 21-20 gündür. -Tohumların çimlenmesi için uygun olan toprak sıcaklığı 20-22 derecedir.

Altın çilek fidesi ne zaman ekilir?

Genellikle ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında ekilmesi tavsiye edilmektedir.

Altın çilek üretimi nasıl yapılır?

Physalis (İnca Eriği, Altın Çilek, Yer Kirazı), PH’ı 5,5-7 olan, kumlu topraklardan hafif killi topraklara kadar değişik topraklarda yetişir. Seradaki, mevcut ürün artıkları temizlenmelidir. Toprak analizi yapılarak, bilinçli bir gübreleme programı hazırlanmalıdır.

Altın çilek kaç günde meyve verir?

Çilekte çiçekler salkım şeklindedir.Buna değişmiş gövdede denilebilir. Çilekte iyi tozlanma gereklidir.İyi tozlanmış meyvelerde şekil bozukluğu olur.Tozlanmadan sonra meyve genelde 30-35 günde olgunlaşır. Çilekte kısa günde çiçek gözleri, uzun günde kol gelişimi olur.Bu sebeple çilekte verim ile gün uzunluğu ijgilidir.

You might be interested:  Ne Zaman Altın Alınmalı?(Çözünme)

Çilek fidesi ne zaman meyve verir?

Çilek Bitkisi Ne Zaman Meyve Verir? Çilek bitkisi fide olarak dikiminden sonra 3 ila 4 ay içerisinde meyve vermektedir.

Altın çilek hangi aylarda olur?

Geçtiğimiz seneler içinde Türkiye’de de yetiştirme imkanı elde edilen altın çilek; Mersin’de yetiştirilmektedir. Ağustos ayından itibaren hasat için beklenir. Ekim ayı geldiğinde olgunlaşan altın çilekler toplanır.

Çilek ne zaman ve nasıl dikilir?

Çilek yetiştirmek istiyorsak dikim için en uygun aylar Temmuz – Ağustos olarak bilinir. Eğer kış aylarının ılık geçtiği bölgelerden birinde yaşıyorsak Ekim – Kasım aylarında da ekim yapılabilir. Soğuk bir bölgede yaşıyorsak Nisan ekim için en uygun zamandır.

Çilek ne zaman ve nasıl ekilir?

İlkbahar dikimi ılıman iklime sahip bölgelerde şubat ayında, daha serin ve kışları soğuk geçen bölgelerde ise nisan ayında yapılır. Dikim yapıldıktan sonra yine bölgenin iklimine göre mayıs ve haziran aylarında bitkiler çiçek açarak ilk meyvelerini verir.

Altın çilek bitkisi nerede yetişir?

Anavatanı Güney Amerika olan ve ticari ismi İngilizce “golden berry” sözcüğünden çevrilen Altın çilek, Türkiye’de Akdeniz ve Ege Bölgelerinin sahil kesimlerinde seralarda üretilmektedir.

Çilek hangi mevsimde yenir?

Çilek de çok sevilen meyvelerden biri olmasından dolayı, hangi mevsimde ortaya çıktığı merak ediliyor. Çilek meyvesi ilkbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte yetişmeye başlıyor. İlkbahar aylarında genellikle satışa sunulan meyvelerden biridir.

Altın çileğin kilosu kaç para?

100 gramlık özel paketlerde 15 TL’ye satışa sunulan altın çileğin kilogram fiyatı ise 150 TL’yi buluyor. 100 gramlık bir pakette 13-14 adet altın çilek bulunuyor. Şubat ayı sonunda hasadına başlanan altın çileğin hasat süreci haziran ayı sonuna kadar devam ediyor.

Altın çilek soğuğa dayanıklı mı?

Kış soğuklarına dayanıklılığı kültivarlarına göre -1C derece ile -9C derece arasında değişir. Kışın donup ölmezse yapraklıdır ve gelişmeye devam eder. İyi bir verim en fazla 3 yıl boyunca mümkündür.

You might be interested:  Altın Ne Kadar Oldu Gram? (TOP 5 Tips)

Altın çilek günde ne kadar tüketilmeli?

Altın çileğe de düşük kalorisi, içerdiği besin öğeleri (vitaminler/mineraller) ve antioksidanlar nedeniyle 4-5 adedi geçmeyecek şekilde meyve porsiyonlarınız dahilinde yer verebilirsiniz.

Altın çilek meyvesinin faydaları nelerdir?

Altın Çileğin Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir.
  • Kilo vermeye yardımcı özelliğiyle bilinir.
  • Diyabet (şeker) hastalarına faydalı olduğu gözlemlenmiştir.
  • Antioksidan açısından zengindir.
  • Kalp, verem, idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olarak önerilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *