Taşı Toprağı Altın Ne Demek?(Çözüm bulundu)

İstanbul’un taşı toprağı altın. Her türlü zenginliğe, olanağa, fırsata sahip olmak.

Taşı Toprağı Altın Şehir Hangi Şehir?

Film, en büyük arzusu bir traktör sahibi olmak olan Ökkeş Uyanık’ın herkesin “ taşı toprağı altınmış” dediği İstanbul’a gelişi ile başlar. Hikâyenin başlarında köylüyü şehre göçmeye zorlayan şartları görmek mümkündür. Ökkeş ve ailesi toprağı işleyerek kazandıkları üç beş kuruşla zor geçinmektedirler.

Istanbulun taşı toprağı altın ne demek?

Büyük kentlere göçün başladığı 1950’li yıllarda hep söylenen bir söz vardı: “ İstanbul’un taşı toprağı altın.” Yaşamın güçleştiği kırsal kesimden göç edenlere İstanbul’un sunduğu imkânları anlatıyordu bu söz. İstanbul ‘a gelen rızkını çıkarır, aç kalmazdı.

Taşı toprağı altın neresi?

Erzurum’a 188 kilometre uzaklıktaki Olur ilçesindeki Boğazgören köyünde, altın rezervi bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından onaylanan altın sahasında, 8 milyon metreküplük alanda cevherli kütle tespit edilen bölgede altın rezerv tespiti ise tonda dört gram olarak belirlendi.

Taşı toprağı altın şehir Fatma Kimdir?

TAŞI TOPRAĞI ALTIN ŞEHİR. “Ökkeş Uyanık (Levent Kırca), eşi Fatma (Ayşegül Atik), oğlu Mehmet ve kardeşi Cemal ile köyde yaşamaktadır. Yıllarca birikim yapıp, İstanbul’da kendilerine bir traktör alırlar ve taksit parasını biriktirmek için çalışmaya başlarlar.

Taşı Toprağı Altın Şehir hangi kanalda?

trt 1 isimli devlet televizyonunda geçtiğimiz haftasonu yayımlanan türk filmi..

Taşı Toprağı Altın Şehir konusu ne?

Taşı Toprağı Altın Şehir Film Konusu Ökkeş Uyanık (Levent Kırca), eşi Fatma (Ayşegül Atik), oğlu Mehmet ve kardeşi Cemal ile köyde yaşamaktadır. Yıllarca birikim yapıp, İstanbul’da kendilerine bir traktör alırlar ve taksit parasını biriktirmek için çalışmaya başlarlar.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *