- 2020-12-03

Hurda sektörü

Hurda sektörü, diğer sektörlerden ayrı olarak değişken piyasa koşullarına sahip olup fiyatlar sürekli değişmektedir.

Buna rağmen firmamız güncel kurları sürekli takip edip uyum sağlayarak siz müşterilerimize en iyi fiyatlarla İstanbul’un başta Eminönü ve Bayrampaşa olmak üzere tüm ilçelerine mahallelerine yılların tecrübesiyle ister evinizden ister sizin hurda toplama alanına ulaşımınızla hizmet veriyoruz.  Sürecin çevre yönetmeliğine tam uyumlu gerçekleşmesini önemsiyor süreci yakından takip ediyoruz. Yüksek alım potansiyelimizin olduğu Etiler ve Bebek diğer semtlerimize daha daha yüksek gelirli bir kesim olsa da diğer ilçelerimizden geri kalmamakta bilinçli insanlar her zaman hurda geri dönüşümüne önem vermektedir. Çelik sektörünün en önemli kaynağı olan hurda malzemesi İstinye başta olmak üzere Osmanbey, Cihangir ve diğer tüm ilçelerden karşılanmaktadır.

Ülkemizin yeterli hurda kaynağına sahip olması bir yılda ithal edilen hurda miktarı 22,4 milyon tona ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Geri dönüşüme verilecek daha fazla önem bunun gelişmesine katkı sağlayacaktır. Böylelikle hurdadan sağlanan iş istihdamı da azımsanamayacak boyutta.  Her türde 100 kilo hurdanın 85-90 kilosu geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor, ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyoruz. Dış alımı önlüyor, paramız dışarıya gitmesini engelliyoruz.

Geri dönüşüm sektörüyle ülke ekonomisine yıllık 7-9 milyar lira katkı sağlanıyor. Geri dönüşüm olası yükselecek fiyatların önüne geçiliyor. Sadece hurdacılık sektöründe 50 bin kişiye, yan iş kollarıyla birlikte en az 100 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Özellikle son 2 yıldır hurda sektörüne yoğun ilgi gösterilmektedir. Türkiye toplam çelik hurdası üretim miktarı yönünden, Çin, Japonya, ABD gibi pek çok ülkenin gerisinde yer almasına karşın, dünyanın en büyük hurda ithalatçıları arasında konumunu alıyor. 2015 yılında dünya hurda dış ticaretinin yaklaşık 1/5 oranındaki kısmını Türkiye’den karşılanıyor.